O firmieWybór między marmurem a granitemCiekawostkiRodzaje granitupark maszynowy, cięcie granituZadaj pytanieKontakt

schody granitowe
schody granitowe
schody marmurowe

SCHODY

Schody znane od najstarszych czasów  są elementem budynku , który umożliwia komunikację między różnymi poziomami. W starożytności i średniowieczu miały zastosowanie czysto praktyczne. Jedynie stopnie zewnętrzne, wykonane z kamienia, pomimo prostej konstrukcji stanowiły element architektoniczny zdobiący, podkreślający rangę obiektu (schody wiodące do świątyni, kościoła, zamku itp.Kamień podkreślał ich całe piękno. Dopiero w okresie renesansu zaczęto stosować bardziej dekoracyjne formy schodów. Oprócz schodów reprezentacyjnych w pałacach, bibliotekach, teatrach, domach mieszkalnych stosowano także ciasne, słabo oświetlone, niewygodne schody dla służby. W czasach dzisiejszych schody mało wygodne buduje się tylko jako wejścia do obsługi urządzeń w zakładach przemysłowych i ewentualnie wejścia do piwnic i na poddasze.

Przeważnie schody składają się z:

A. Biegu - czyli szeregu stopni,
B. Podestu - inaczej nazywanego spocznikiem. Jest to element poziomy, pozwalający na ewentualny odpoczynek, zmianę kierunku biegu itp.
C. Stopni - część pozioma to podnóżek, stopnica lub posunięcie,
D. Poręczy (balustrada) lub pochwytu - elementy zapewniające bezpieczne korzystanie ze schodów, najczęściej umieszczane wzdłuż biegów,
E. Duszy - wolna przestrzeń pomiędzy dwoma biegami.

Oprócz atrakcyjnego wyglądu, schody muszą pełnić przede wszystkim funkcję użytkową. Aby były wygodne i bezpieczne, muszą spełniać szereg warunków. Minimalna szerokość biegu, jak i spocznika dla domów jednorodzinnych jest określona na 80cm. Zaleca się jednak, aby szerokość biegu schodowego wynosiła 100 do 120cm. Natomiast maksymalna wysokość stopnia - ok 19cm, ponieważ wyższe stopnie będą niewygodne. Kształt schodów wpływa na kompozycję i estetykę wnętrza. Różnorodne kształty stopni i balustrad, a także materiały, z których są one wykonane, pozwalają tworzyć we wnętrzu niezwykle oryginalne formy.

"Dzisiejsze" schody stały się częścią salonu czy holu. Niezależnie jednak od konstrukcji i kształtu schody powinny być solidne i trwałe. Nowoczesne technologie i sposoby łączenia różnych materiałów pozwalają na wykonanie schodów praktycznie ze wszystkich materiałów wykorzystywanych we wnętrzach. Najczęściej jako materiał okładziny schodów stosujemy kamień ponieważ w praktyce jest lepszy w utrzymaniu lub drewno .. Wzbogacenie tych materiałów szklanymi lub stalowymi dodatkami diametralnie zmienia odbiór wizualny wnętrza.  Zastosowane materiały powinny jednak mieć dużą twardość i odporność na ścieranie.     Materiałem, który proponujemy jako okładzinę schodów, jest naturalny kamień, granit lub marmur. Schody wykonane w ten sposób doskonale komponują się z balustradami ze stali nierdzewnej, która podkreśla  charakter kamienia.   Jest to rozwiązanie bardzo efektowne, eleganckie i nowoczesne. Należy pamiętać, że materiał na schody powinien być dostosowany do wystroju wnętrza, skomponowany kolorystycznie z elementami podłogi, zarówno na górze, jak i na dole kondygnacji. Nie należy zapominać, że o charakterze schodów w znacznej mierze decyduje forma balustrady.

Obecnie najpopularniejsze są lekkie wizualnie balustrady. Delikatne nierdzewne słupki, pomiędzy którymi napięte są stalowe pręty lub linki. Stylowe wnętrza mogą jednak równie ciekawie prezentować się, kiedy pomiędzy słupkami zastosujemy szkło hartowane bezpieczne przeźroczyste, mleczne, piaskowane bądź trawione. W każdej sytuacji schody oraz balustrady wymagają indywidualnej i odpowiedniej oprawy.

SCHODY KRĘTE - Wybiera się je zwykle w przypadku dysponowania ograniczoną powierzchnią. Są to schody samonośne, czyli nie wymagające żadnego podparcia - opierają się bowiem na centralnie umieszczonym słupie. Istotną zaletą takich schodów jest możliwość zaoszczędzenia miejsca dzięki mniejszemu otworowi w stropie niż dla schodów prostych.

SCHODY JEDNOBELKOWE - podstawę schodów stanowi belka nośna, która może być wykonana ze stali konstrukcyjnej malowanej np. proszkowo, ze stali nierdzewnej lub z drewna. Do wyboru są schody na belce prostej lub zygzakowatej, w zależności od wymaganej wysokości użytkowej i dostępności powierzchni pod tego rodzaju schody. Schody jednobelkowe umożliwiają realizowanie nieskomplikowanych, a jednocześnie interesujących układów. Szczególnie polecane, gdy chcemy uzyskać lekką, ażurową konstrukcję. Przy tego typu schodach, stalowa konstrukcja doskonale komponuje się z drewnianymi stopniami, które równoważą jej chłód, dzięki czemu powstają nietuzinkowe schody do nowoczesnych wnętrz.

SCHODY DWUBELKOWE - konstrukcję nośną tworzą dwie równoległe belki, które wymuszają zastosowanie spoczników (podestów) w miejsce zabiegów. Konstrukcja schodów może być wykonana ze stali malowanej np. proszkowo, ze stali nierdzewnej lub z drewna. Ze względu na ich dużą wytrzymałość i stabilność, schody te dobrze sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej. Dzięki dużej nośności możliwe jest wielofunkcyjne wykorzystanie schodów dwubelkowych, zarówno w celu łączenia dwóch poziomów, jak i zagospodarowania przestrzeni pod nimi.

SCHODY MODUŁOWE - umożliwiają dowolne kształtowanie układu i długości biegu, ponieważ nie są traktowane (projektowane) jako całość. Są typem schodów samonośnych, ponieważ nie muszą być oparte o ścianę, co umożliwia dowolne usytuowanie. Przy użyciu metalu i/lub drewna otrzymuje się system stopni i modułów, które składają się na jednolitą konstrukcję. Taki sposób budowy poszczególnych stopni gwarantuje temu systemowi wszechstronne
możliwości wykorzystania, a co za tym idzie, czyni schody modułowe jednymi z najbardziej popularnych i najchętniej stosowanych.

SCHODY OKŁADKOWE - elementem nośnym w tym przypadku są schody betonowe, na które nakłada się stopnie  z kamienia naturalnego dostosowane do kolorystyki wnętrza pomieszczenia. Konstrukcja betonowa daje poczucie stabilności. Na obkładkę wykorzystywane mogą być takie materiały, jak: , marmur, kamień naturalny, granit.

LINKI